Vedení lidí nikdy nebylo snadnou záležitostí. Každý má svůj názor, každému se líbí něco jiného. Jak vést druhé tak, aby se necítili tlačeni či nuceni, ale přitom se rozumnému vedení podvolili?
Autorům se podařilo originální formou shrnout sedm zdánlivě jasných, přesto však opomíjených pravidel vedení, jejichž hodnota spočívá v tom, že do popředí zájmu staví živého člověka, nikoli odosobněné výkonové ukazatele. Kniha výborně poslouží jak zkušeným manažerům, tak i všem těm, kteří se na vedení svého týmu teprve připravují, říká Vítězslav Pivoňka, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Ruské federaci.
Dobrý pastýř je obraz, který dnes najdeme snad jen ve starověkých biblických textech. Co se v dnešní době můžeme od dobrého pastýře naučit v oblasti managementu? Překvapivě mnoho. Moudrost, kterou před tisíci lety lidé považovali za přirozené poznání, dnes musíme složitě objevovat. Vydejte se na cestu sedmi prostých a hlubokých principů vedení a naučte se po vzoru moudrých pastýřů lépe pečovat o svůj tým či organizaci.
Krátký příběh této knihy vám nezabere příliš času. Přesto zde načerpáte mnoho inspirace a porozumíte hlouběji podstatě vedení.
Staňte se i vy dobrým pastýřem, hodným následování.