Útěšné listy obsahují dva spisy Jana Amose Komenského, převedené do současného jazyka, a sice Truchlivý I.-IV. a Listové do nebe.
Truchlivý: Čtyři díly „rozmlouvání zkormoucené duše“, v nichž se Truchlivý (alter ego Komenského) snaží dobrat smyslu utrpení jednotlivce a národa, najít naději a směr ve světě rozvráceném válkou. Forma rozhovoru umožňuje klást palčivé otázky a vyjádřit nejbolestnější pochybnosti, které trápily většinu českých evangelíků, a hledat odpovědi. A ač se jedná do jisté míry o smutné téma, je čtenářům četba knihy povzbuzením, protože své odpovědi nachází duše u Krista, v jeho slovech, v jediném pevném bodě tohoto světa. Nejedná se ale o laciné odpovědi, o prázdnou útěchu, ale o skutečné povzbuzení a naději v Kristu. Koneckonců v době, kdy Komenský své dílo psal, měl ač poměrně mladý za sebou mnoho těžkých životních zkušeností, jimž navzdory zůstal Kristu věrný. V takové situaci by si jistě nedovolil vyslovovat lacinou útěchu, které by se nedalo věřit.
Listové do nebe: Fiktivní dopisy chudých ke Kristu, kteří si stěžují na bohaté. Kristus je utěšuje a kárá bohaté, všechny nabádá, aby zůstali poslušni Božích zákonů.
pevná vazba, 232 stran